قهوه در یمن
قهوه در یمن

قهوه در یمن ، پرداختن به تاریخ قهوه یمن می تواند یک کار بسیار دشواری و  دلهر آور باشد زیرا این داستان بر می گردد به چندین قرن پیش، حقیقت این داستان بسته به جایی که اطلاعات خود را پیدا می کنید متفاوت است. با این وجود این یک داستان فوق العاده جذاب است که شایستگی روایت شدن را نیز دارد  .

ما در این مقاله، به تاریخ کهن دانه قهوه، تاریخ قهوه در یمن و با توجه به مشکلات اخیری که در مرزهای یمن به وجود آمده است خواهیم پرداخت و همچنین مردی که بسیار کمک کرده است تا رویای قهوه در یمن زنده بماند.

ما نگاهی به مناطق اصلی قهوه، چالش هایی که در تولید قهوه اتفاق می افتد و همچنین مشخصات طعم دهنده قهوه در یمن، میپردازیم تا سرانجام بهترین قهوه هایی را که می توانید از این منطقه امتحان کنید به شما معرفی کنیم.

آماده هستید تا منطقه ای که بیش از 500 سال پیش تاریخ قهوه در آن کشف شده است را به شما معرفی کنیم؟

تاریخچه قهوه در یمن :

هنگامیکه شروع به بررسی تاریخچه قهوه در یمن می کنید، با یک بحث قدیمی درباره منشأ دقیق رشد گیاه قهوه روبرو می شوید. تعیین دقیق منشأ رشد قهوه بسیار دشوار است، اما ما می دانیم که محدوده زمانی آن میتواند هر جایی در بازه زمانی قرون اولیه باشد با این احتمال که مکان اولیه را میتوان به دو جا محدود کرد : اتیوپی و یمن.

آنچه به عنوان واقعیت شناخته می شود این است که این دو کشور بین یکدیگر تجارت می کردند. گیاهان قهوه از اتیوپی وارد یمن میشد و سرزمین خشک باعث شد آنها به گیاهی تغییر پیدا کنند که برای زندگی در سرزمین جدید مناسب باشد .

مدتی پس از کشف یا جابجایی گیاهان قهوه در یمن، صومعه های صوفی شروع به کشت و دم کردن دانه های قهوه شدند . این راهبان اولین کسانی بودند که چنین کاری کردند.

“موکا” از کجا آمده است ؟

یمن همچنین به طور مداوم و منظم با اندونزی تجارت می کرد. آنها دانه های قهوه را از بندر موخا یمن تجارت میکردند و  از یک جایی به بعد، ترکیبی از قهوه Java در اندونزی و دانه های Mocha (موکا ) در یمن ایجاد شد . و به یک محصول پر سروصدا در سراسر جهان تبدیل شد.

شاید امروزه کلمه “جاوا” و کلمه “موکا” را در دنیای قهوه زیاد شنیده باشید . “جاوا” قهوه ای است که در جزیره جاوه در اندونزی رشد می کند و “موکا” قهوه ای است که در شهر موکا در یمن رشد کرده است .

تاریخچه قهوه در یمن با تاریخچه مدنی آن بسیار نزدیک است. یک جنگ داخلی متشکل شده از موضوعات پیچیده که از سال 2015 آغاز شده است، و همچنان ادامه دارد و زیرساخت های کشور را از هم پاشیده است .

بخشی از این زیرساخت های کشور، صنعت قهوه یمن بوده است. قهوه یمن از بازار قهوه خارج شده و تولید و فروش دانه های قهوه برای کشاورزان بسیار دشوار است، زیرا بسیاری از زمین های آنها در اثر جنگ ویران شده است.

قهوه در یمن

وضعیت فعلی قهوه یمن :

از زمان آغاز ناآرامی ها در یمن بخاطر جنگ های پی در پی. تهیه قهوه در یمن به ویژه در سطح بین المللی کار آسانی نبوده است. در سال 2015، با این حال، در یک رویداد انجمن تخصصی قهوه آمریکا، توجه و علاقه زیادی به قهوه یمن داشتند .

این اتفاق در صنعت قهوه یمن بسیار مهم بوده است. زیرا توجه را به قهوه های فوق العاده این کشور، وهمچنین داستان های پشت پرده جذاب آنها و شناخت افرادی که باعث رشد قهوه یمن شدن را به خود جلب میکند .

مردی با یک هدف :

شخصی به نام مختار آلخانشالی ( Mokhtar Alkhanshali ) یکی از نیروهای توانا و مقتدر ، که قهوه های یمن را به نور برگردانده است (باعث شکوفایی قهوه یمن شده ). او یمنی- آمریکایی است که آرزو داشت از طریق قهوه فاصله بین فرهنگ غرب و فرهنگ یمن را پر کند.

آلخانشالی که می خواست مردمش را به تولید قهوه تشویق کند، شیوه های کشاورزی پایدار را در یمن ایجاد کرد و کشاورزان را آموزش داد. اینکار منجر به موفقیت زیادی برای مزارع شد.

آلخانشالی دانه های قهوه خود را در آن رویداد SCAA در سال 2015 به یمن آورد و این یک نقطه عطف بزرگی برای قهوه های یمن بوده است . حاضران در مراسم فقط چیزهای خوبی در مورد قهوه یمن برای گفتن داشتند. سفر او برای رسیدن به دانه های قهوه یک سفر تقریباً باورنکردنی بوده است. بگذارید فقط بگوییم که او عمیقا به شناختن این قهوه ها اهمیت می دهد.

در حال حاضر، مختار آلخانشالی صاحب یک شرکت موفق است که فقط قهوه یمن را می فروشد. آن هم از طریق بندر موخا که اشاره مستقیمی به بندر یمن دارد . و این بندر در جهان تجارت قهوه بسیار مشهور است . می توانید داستان کامل آلخانشالی را در این لینک وب سایت  مطالعه فرمایید .

مناطق در حال توسعه قهوه یمن :

  • SANANI : Sanani نامی برای چندین منطقه اطراف شهر صنعا، پایتخت یمن است. این گیلاس های قهوه در ارتفاع کمتری نسبت به سایر مناطق در حال رشد کشت می شوند و به همین دلیل معمولاً از کیفیت پایین تری برخوردارند. قهوه های Sanani به عنوان میوه ای با اسیدیته کمتر نسبت به اکثر قهوه های یمنی شناخته می شوند، و دارای بدنه ای متوسط و متعادل تر هستند .
  • MATARI : قهوه های ماتاری به عنوان یکی از بهترین و معروف ترین قهوه های یمنی شناخته می شوند. با نت هایی قوی از شکلات و شراب، دانه های قهوه در ماتار، شهری در غرب صنعا، کاشته می شوند. این دانه ها از اسیدیته بیشتری برخوردار هستند و بسیار طعم و مزه قوی تری نسبت به سایر قهوه های یمن دارند .
  • ISMAILI : ISMAILI به قهوه هایی که در قسمت مرکزی یمن پرورش داده می شوند و همچنین یک نوع گیاه خاص قهوه گفته میشود. این دانه ها از نظر اندازه کوچکتر و دارای طعم و مزه شکلاتی و نمکی هستند. نسبت به مناطق دیگر یمن این قهوه دارای بدنه ملایم تری نیز هستند .
قهوه در یمن

شرایط و چالش ها در تولید قهوه یمن :

بیشتر چالش های پیش آمده در تولید قهوه یمن در رابطه با ناآرامی های مدنی در این کشور است. همانطور که قبلاً گفته شد، جنگی که همچنان کشور را در برگرفته است بر تولید قهوه آنها تأثیر گذاشته است. همراه با خصومت و دشمنی، بیماری، به ویژه بیماری وبا ، سهم زیادی در چالش های تولید قهوه یمن داشته است. نیویورک تایمز مسائل در یمن را “بدترین بحران بشردوستانه در جهان” دانست.

همانطور که قبلاً ذکر شده است، بسیاری از گیاهان قهوه در یمن باید با محیط های خشک این کشور سازگار شوند. میکرو اقلیم بودن یمن باعث سازگاری گیاهان قهوه وارداتی شده و در برابر خشکسالی مقاوم شده اند.

در حالی که سختی برای کشاورزان قهوه یمن همچنان وجود دارد، آنها به عنوان کشاورزان مستقل از آن عبور کرده و راه هایی برای زنده ماندن خود پیدا کرده اند .

کارآفرینان و عاشقان قهوه، مانند مختار آلخانشالی، در بهبود تولید قهوه یمن کمک شایانی کرده است . از این گذشته، چه کسی حاضر نیست نادرترین قهوه جهان را بچشد؟

تولید قهوه یمن :

فرآیند اصلی تهیه قهوه در یمن روش فرآوری خشک است . امروزه بیشتر قهوه های یمنی با استفاده از این روش درست می شوند .

اگر افراد بومی یمن از تراس های خانه خود به گیاه قهوه نگاهی بیاندازند، می بینید که گیاهان تا چه سطح زیادی رشد کرده اند و دانه های قهوه خشک می شوند. به دلیل نزدیک بودن به خورشید در ارتفاع بالاتر، قهوه یمنی برای روش فرآوری خشک بسیار مناسب است .

پس از برداشت، گیلاس های قهوه به طور معمول در پشت بام کشاورزان قرار می گیرند، جایی که دانه های قهوه خشک می شوند و تمام گیلاس ها را در آب فرو میکنند، و اینکار باعث میشود بسیاری از نت های میوه ای و حتی شیرین به قهوه داده شود .

عطر و طعم قهوه یمن :

مانند هر کشور تولیدکننده قهوه، یمن هم شامل مناطق چندگانه است، و هرقسمت از این مناطق طعم و مزه خاص خود را در قهوه دارند . رایحه های طعم دار در قهوه های یمن تشکیل شده از میوه ها تا طعم شکلاتی، و همچنین در این بین ممکن است شامل طعم های دیگری نیز باشد. برخی از طعم دهنده های قهوه یمنی می توانند از نظر اسیدیته کم و ملایم تر باشند در حالی که در برخی دیگر از آنها طعم های شکلاتی و مغزدار وجود دارد. حتی ممکن است بعضی از آنها طعم مشروبات الکلی داشته باشند.

یکی از شناخته شده ترین، و مشهورترین قهوه های یمن، قهوه موکا است. شما ممکن است در حال حاضر به فکر لاته مورد علاقه خود با طعم و مزه شکلاتی و شیرین از کافی شاپ مورد علاقه خود باشید.

 جالب است بدانید که این نوشیدنی از “موکا” گرفته نشده بلکه نامی است که از طعم های شکلاتی قهوه موکا یمن گرفته شده است.

دانه های قهوه موکا که در موکا، یمن پرورش یافته اند، دانه های اصلی قهوه با طعم و مزه شکلات است. این قهوه سرشار از، پیچیدگی و دارای بدنه ای قوی و همچنین حاوی ادویه جات مختلف و البته طعم دهنده های شکلاتی هستند. اگر از ما نظر بخواهید به نظر ما مثل یک کیک شکلاتی خانگی خوشمزه است.

قهوه یمن برای چشیدن :

آیا دهان شما آب افتاده است؟ آیا شما حاضرید که از خواندن این مقاله صرف نظر کنید و  نوشیدنی جادویی یمن را بچشید؟ ما هم همینطور

نظرات نهایی راجب قهوه یمن :

یمن کشوری فوق العاده منحصر به فرد است که در جهان قهوه دارای امکانات فراوانی است. اگرچه جنگ ، بیماری ، قحطی روند کار را برای کشاورزان قهوه یمنی دشوار می کند، اما این کشور در صحنه قهوه در حال صعود کردن است.

مردم از سراسر جهان تمایل به دیدن قهوه های بی نظیر یمنی در بازار و فروشگاه ها دارند و برای زنده نگه داشتن این صنعت شرکت های خلاقانه و سیستم های کشاورزی پایدار را پیاده سازی کرده اند .

این تلاش ها نه تنها در مورد اهمیت نگه داشتن قهوه یمن است. بلکه بر فراخوانی مراقبت از یکدیگر تأکید می کند. اگر بسیاری از کسانی که به این سرزمین کمک کرده اند، وجود نداشتند، بسیاری از مردم یمن از کار بیکار می شدند و شیوه های قدیمی تهیه قهوه در یمن از بین می رفت.

امیدواریم که این مقاله دیدگاهی در مورد دنیای قهوه یمن داشته باشد و شما را به امتحان کردن برخی از قهوه های یمن ترغیب کند. از قهوه عالی و تاریخچه قدیمی یمن لذت ببرید.

و کافئینی بمانید!

منبع : www.roastycoffee.com

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود.

شش + 12 =

بالا